Dachskofel 2373 m
udeleženci: Tomaž, Marjan, Janez, Slavko, Marija, Stojan
trajanje: 6 ur 30 minut
višinska razlika: 1100 m
dolžina: 12,4 km

Kmalu za Dellachom smo zapeljali proti Irschenu, ki je že na višini 800 m. Tu se začne dokaj ozka in strma gorska cesta. Sledili smo oznakam za Leppner Alm. Sprva smo se vozili še po asfaltu, nato pa štiri in pol kilometra po makadamu.

Odprto gostišče, ki spominja bolj na planinsko kočo, pa kaže, da je ob koncu tedna le dovolj obiskovalcev. Startali smo ob osmih, najprej po ne prestrmi stezi skozi gozd.
Po dobrih 200 višinskih metrih smo prišli na drugo planjavo s kočo Ochsner Hutte, ki je bila prav tako odprta. Že tukaj se je odprl lep pogled na pogorje južno od Dravske doline, s kar nekaj vrhovi, ki jih je v preteklosti že osvajala naša gorniška skupina.
Nadaljevali smo po širni planini, razmejeni z mnogimi žicami, kakor so jih ogradili različni lastniki pašnikov. Imeli smo izredno lepo jasno vreme, zato smo se pogosto zaustavljali in občudovali naravne lepote.
Na višini okrog 2300 m smo prišli na greben in hodili po njem vse do vrha. Namesto trave so bile zdaj skale, pot se zelo strmo vzpenja. Ko smo hodili po severni ali zahodni strani, je bila tudi snežena, vendar dereze niso bile potrebne.
Prešli smo tudi nekaj zahtevnejših delov poti, ki pa nam niso delali večjih težav. Po dveh urah in 45 minutah smo prišli na vrh Scharnika na 2657 m. Obdajala nas je prekrasna panorama gorskih verig, od Julijskih Alp na vzhodu do Dolomitov in drugih delov
Visokih tur na zahodu, na jugu pa gorski masivi nad Dravsko dolino. Vzeli smo si kar nekaj časa, da smo prepoznali nam že znane, pa tudi nepoznane vrhove.
Bili smo tako zaverovani, da smo pozabili celo na skupinsko fotografijo. Vračali smo se po severni grebenski poti, ki je bila zasnežena, zato smo si nadeli dereze in se spustili po zelo strmem terenu proti sedlu Gursgentorl, 2445 m.
Bilo ga je do kolen. Steza pelje s sedla na 2562 m visoki Torwand, ki smo ga tudi imeli v programu. Zaradi kratkega dneva pa smo to namero opustili.


Zelo velika planina je očitno razdeljena med več pašnih skupnosti ali lastnikov in je skozi ograde možno priti le preko raznih stopničk ali ozkih labirintov.
Po planini je kar nekaj studenčkov, ki se razlivajo v ožje ali širše pasove. Zdaj so zamrznjeni in prekriti z enim ali dvema centimetroma snega. Takšni so nevidne pasti za zdrs, kar smo nekateri tudi občutili.
Namenili smo si ogledati tudi adventni Lienz. Prišli smo ob petih popoldan, ko se je ravno odprl sejem. V tem času ni bilo veliko obiskovalcev.
Na stojnicah so ponujali različne igrače in nekaj krajevnih posebnosti, mi pa smo se zadovoljili s kuhanim vinom.
Spisal: Janez
Lepo ste se imeli. Me pa zanima ali ste zaprta skupina, ali se vam lahko pridruži tudi kdo izven ;)Lep pozdrav in še veliko lepih tur, vsem "voluharjem" Marija
OdgovoriIzbrišiNismo zaprta skupina, potrebno pa je nekaj kondicije in ustrezna oprema
OdgovoriIzbriši