tajništvo: vodnik Primož, pomočnik Tomaž, voznik Peter
udeleženci: Meta C., Milena, Ana, Mili, Meta I., Silva, Nataša, Vida J., Liljana K., Tatjana, Alenka, Nikolaj, Jože, Vida P., Andreja Pa., Rok, Andrej, Liljana P., Dunja, Ivan, Robi, Marjan, Nives, Katarina, Andreja Pr., Kinč, Irena, Dušan, Ema, Stane, Bojan, Darja, Dolfe, Marija
Sreda, 12.10.2016
36 pohodnikov in voznik Peter se nas je v sredo zgodaj zjutraj z avtobusom odpravilo v Italijo na vsakoletni večdnevni izlet v Alpe. Z avtoceste A4 Trst-Torino smo pred Vicenzo zavili na avtocesto A31 do njenega severnega konca v Piovene Rocchette. Nadaljevali smo po lokalni cesti in se v serpentinah dvignili visoko nad Padsko nižino.
Maja leta 1916 so Avstro-ogrske enote fronto tu v okolici Asiaga že prebile in grozil je zlom fronte in padec Benetk. A zapletlo se je v Galiciji, saj je ruska vojska prebila avstrijske vrste in grozil je zlom vzhodne fronte.
Avstrijci so s Tirolske premestili polovico divizij na vzhod, Italijani so dobili okrepitve in na koncu se je ofenziva končala približno tam kjer se je začela.

Četrtek, 13.10.2016
Po zajtrku smo se odpeljali na zahodno stran jezera. Cesta Gardesana Occidentale gre bolj ali manj po tunelih in je bila dokončana leta 1931. Prej so bili kraji na zahodni strani Gardskega jezera dostopni z ladjo ali s hribov nad zahodno obalo jezera.
Avtobus smo parkirali v kraju Campione del Garda. V kraju je nekoč cvetela tekstilna industrija, po njenem propadu pa kraj bolj ali manj uspešno prenavljajo.
Mi smo se po strmi soteski vzpeli do vasice Prabione in še naprej na Monte Cas oziroma Montecastello (779 m), ki ima skoraj navpično 700 metrsko steno nad jezerom.
Na poti nazaj smo se ustavili še v kraju Limone sul Garda. Limone so znane po turizmu, nasadih limon in po dolgi življenjski dobi domačinov. Od približno 1000 jih je 12 starih več kot 100 let.
Vzrok je mutirana oblika krvnega proteina, ki zmanjšuje tveganje kardiovaskularnih obolenj. Mutacija izvira od nekega Giovannija Pomarolija, ki je živel v Limonah leta 1654. Ohranila pa se je zaradi izoliranosti mesteca pred izgradnjo ceste.
V mestecu se na veliko prodaja Limoncello, vendar smo nekateri raje ostali pri vinu. Velja omeniti še vreme, ki je na pohodu zdržalo, v Limonah je bilo že bolj kislo, med vožnjo nazaj v hotel pa je že konkretno deževalo.
Petek, 14.10.2016
Za petek je bilo napovedano najslabše vreme, a Primož je očitno to predvidel, saj je bil program za ta dan primeren za dež. Zamenjana je bila le smer pohoda.
Še v suhem vremenu smo se zapeljali na vzhodno stran jezera, do Tempeste, kjer se med oljčnimi nasadi začne panoramska pot.
Je na nadmorski višini 65 m, glavna napajalna reka pa je Sarca, ki smo jo večkrat prečkali prek mostov na tem izletu.
Po postanku za kavo smo ob severni obali jezera nadaljevali vse do kraja Riva del Garda.
Velja omeniti, da so ti kraji na severu jezera pripadali Beneški republiki, po njenem propadu in koncu napoleonskih vojn pa celo stoletje Avstriji.
Gre za 108 metrsko brezno po katerem pada slap hudourniškega potoka Magnone. Pot do brezna je speljana mimo botaničnega vrta, kje rože rastejo ob zvokih klasične glasbe.
Po ogledu slapu nam še ni bilo dovolj in omislili smo si še en dodatek, grad nad Arcom. Gre za ostanke srednjeveškega gradu 200 metrov nad Arcom. Grad je propadel med špansko nasledstveno vojno leta 1703, od 80. let prejšnjega leta pa ga restavrirajo.
Med ogledom gradu je tudi malo zagrmelo, zato smo se po ogledu skrili v lokal v Arcu in preizkusili lokalno vino. Trentinsko vino predstavlja samo 1% italjanske proizvodnje vina, je pa zelo kvalitetno.
Sobota, 15.10.2016
Zjutraj smo se odpeljali do naselja Malcesine na vzhodni strani jezera. Tu je spodnja postaja gondole na Monte Baldo. V bistvu sta dve gondoli in je potrebno prestopiti. Tista druga pripelje na višino 1752 m, torej 1700 m nad jezerom.
Na vrhu nas je čakala megla, ampak ura je bila šele malo čez devet. Najprej smo šli naravnost po grebenu, sledil je 300 metrski sestop do sedla Navene.
Od tu pa malo po cesti nato pa po grebenu proti dvatisočaku Monte Altissimo di Nago, vzpona je bilo za 600 višincev. Okoli 11h se je vreme res spremenilo, rahlo je začelo deževati. Zato smo vrh izpustili in se šli pogreti v kočo, ki je tik pod vrhom.
Glede na vreme smo pričakovali vse kaj drugega, le nabito polne koče ne. Imeli so ravno ohcet in komaj smo prišli do toplega obroka. Trajalo je dolgo in kar malo mudilo ser nam je nazaj, zadnjo gondolo smo imeli petnajst do petih.
Ob sestopu dežja ni bilo več in na grebenu se je za trenutek zjasnilo, da smo videli jezero. Šele, ko smo se bližali gondoli se je vreme začelo jasniti.
Ko smo se s predzadnjo in zadnjo gondolo pripeljali v zdaj že sončne Malcesine smo si omislili še ogled mesteca. Kar ne veš katero od teh mestec je lepše, Limone, Riva ali Malcesine.
Nedelja, 16.10.2016
Prišel je zadnji dan in zapustili smo hotel. Na poti domov je Primož našel še eno atraktivno zadevo. Svetišče Madonna della Corona nad dolino reke Adiže.
Cerkev izvira iz 16. stoletja in iz doline je 600 višinskih metrov. Blizu pa je tudi cesta in veliko obiskovalcev se pripelje z avtobusi skoraj do svetišča. Mi smo za vzpon rabili približno dve uri v krasnem sončnem vremenu.
Spisal Tomaž
Krasno,jaz bi tudi šel. Lani sem bil tu z PD Železniki.Plezali smo ferate Arco.Spali pa kar ob Gardskem jezeru.Tudi nam jo je zagodel dež prvi dan,tako , da z plezarijo prvi dan ni bilo nič. Plezali smo drugi dan .Pogledi od zgoraj na jezero se res čudoviti.
OdgovoriIzbriši